Visinčia (Wisińcza) rozpoczyna swój bieg niedaleko wsi Mikantonių. Ma 53 km długości i w większości jest spławna. Jest Prawobrzeżnym dopływem Solczy. Silnie meandruje, przez co jej brzegi są zarośnięte trzciną i bywają zabagnione. Miejsc na wyjście z kajaka jest mało. W nurcie rzeki bywa dużo zwalonych drzew. Czasamie można je pokonać bez wysiadania z łódki. Czasami trzeba je obnosić, co przy braku możliwości dobrego dobicia do brzegu może być kłopotliwe. Wisińcza prawie cały czas płynie przez środek puszczy Rudnickiej. Ze wszystkich rzek Wileńszczyzny jest najbardziej odludna. Tu prawie nikt nie pływa. Po drodze nie ma żadnych miejscowości, w których można by zrobić zakupy. Brak też infrastruktury turystycznej. Na biwakach można zastać co najwyżej prowizoryczne ławy i stoły.

Poziom wody w rzekach litewskich można sprawdzić na stronie www.meteo.lt.

Woda w rzece jest czysta, choć nie nadaje się do picia. Zapas wody pitnej należy zabrać ze sobą, bo po drodze nie będzie jej gdzie zaczerpnąć. Można też filtrować wodę z rzeki.

Zakupy można zrobić w Gudełkach (niewielkie) i dopiero w Olkiennikach.

Jako, że jest to jeszcze wileńszczyzna to można czasami porozumiewać się po polsku. Nie jest to jednak regułą. Litwini znają też jężyk rosyjski, choć porozumiewają się nim niechętnie. Z młodszymi można próbować mówić po angielsku.

Warto jednak znać parę słów po litewsku: dzień dobry - laba diena; do widzenia - sudie; dziękuję - ačiū; sklep - parduotuvė; woda - vanduo; lekarz - gydytojas; szpital - ligoninė; dentysta - dantistas; policja - policija; biwak - biwak.

Na przepłynięcie Wisińczy i części Solczy trzeba przeznaczyć 5 dni (6 dni jeśli rozpocznie się spływ w Małych Solecznikach).

Łódki na spływ najlepiej wypożyczyć w Akajaku.

Jeśli chcecie posmakować trudów traperskiego życia. Lubicie wsłuchiwać się w dźwięki przyrody. Nie lubicie tłumów na rzece i nad jej brzegami. Wisińcza w pełni zaspokoi te pragnienia.

Spływ rozpoczyna się w miejscowości Gudeliai (Gudełki). Przejazd z bazy Akajaka na Wigrach zajmuje ok. trzech godzin. Gudełki są jedynym miejscem na szlaku, gdzie można zrobić niewielkie zakupy. 250 m od mostu na Wisińczy jest mały wiejski sklepik.

Uwaga: Spływ można zacząć w Šalčininkėliai (Małych Solecznikach). Najlepiej wodować się przy moście za zbiornikiem wodnym (zaoszczędzi się przenoskę). Stamtąd do Gudełek jest 12 km.

Opis szlaku

0.0 km - Gudełki

Wodować łódki można przy moście na lewym brzegu rzeki. Dojście do wody jest bardzo dobre. Rzeka jest wąska i od razu zaczyna meandrować.


5.2 km - Gumbas (Gumbie)
Most położony praktycznie na lustrze wody. Obnosić prawym brzegiem.


6.9 km - PB
Biwak zaraz za ostrym zakrętem w prawo. Mała łączką w lesie. Dobre wyjście z wody.  Miejsce na kilka namiotów. Prowizoryczne ławy i stoły.

Rzeka jest wąska i silnie meandruje. W nurcie zalegają powalone drzewa, czasem spore.


9.0 km - LB
Biwak na lewym brzegu. Mała łączka pod lasem. Miejsce na kilka namiotów.



10.2 km - PB
Możliwość biwaku na prawym brzegu.


12.7 km - LB
Możliwość biwaku na lewym brzegu.


16.4 km - PB
Prawobrzeżny dopływ Kernave wypływający z jeziora Kernavas (jez. Kiernowo).



21.6 km
Wielkie zwalone drzewo (2014 r.) w poprzek rzeki. Za drzewem zaczyna się ostry zakręt rzeki w prawo (180º). Najlepiej przeciągnąć (100 m) łódki prawym brzegiem przez łąkę w poprzek zakola rzeki.

22.1 km - PB
Biwak na prawym brzegu. Dużo miejsca na namioty w pięknym lesie. Są ławki i stół. W tym miejscu awaryjnie można zakończyć spływ.



22.2 km
Betonowy most na leśnej drodze.


28.6 km - Visinčia (Wisińcza)
Most na drodze do Wisińczy
.

28.75 km
Most na drodze gruntowej.

34.3 km - LB
Biwak na lewym brzegu. Nie najlepsze wyjście z wody. Miejsca na kilka namiotów.


Uwaga: Alternatywny biwak może być na Solczy. Trzeba popłynąć dalej do ujścia Wisińczy (100 m) i potem pod prąd Solczą 350 m. Biwak jest na prawym wysokim brzegu. Wyjście z wody nie jest najlepsze, ale można tutaj rozbić wiele namiotów w pięknym lesie, znajdzie się nawet mała wiata.

34.4 km - LB
Ujście Wisińczy do rzeki Šalčia (Solcza).


36.9 km - LB
Możliwość biwaku na lewym brzegu.

37.3 km
Niska kładka.

39.1 km - LB
Możliwość biwaku na lewym wysokim brzegu.

41.0 km - LB
Możliwość biwaku na lewym brzegu. Jest ława. Przepiękne miejsce. Bardzo dużo miejsca na namioty. W sezonie (szczególnie w weekendy może być obłożone).



45.7 km - LB
Możliwość biwaku na lewym brzegu.

49.6 km - Žygmantiškės (Zygmunciszki)
Most betonowy na drodze nr 105. Wylądować można za mostem na prawym brzegu. Stamtąd jest 800 m do miejscowości Zygmunciszki. Trzeba iść w prawo od rzeki i skręcić w najbliższą leśna drogę w prawo. Idąc na lewo od rzeki za 350 m można dojść do kilku domów, gdzie zapewne będzie można dostać wodę.

54.3 km - LB
Biwak na lewym brzegu z dogodnym wyjściem z wody. Najlepszy biwak na całym szlaku, bardzo dobrze zagospodarowany. Znajduje się tu: wielka wiata, ubikacje, ławki, miejsce na ognisko i sporo miejsca na namioty, dobre miejsce do kąpieli. Kompleks biwakowy zajmuje całą wewnętrzną część zakola rzeki, zawiera ponadto ścieżki turystyczne i kilka miejsc z wiatami.


62.1 km - PB
Duży biwak na prawym brzegu znajdujący się 200 m przed mostem, przez który przebiega droga do Valkininkai (Olkienniki). Miejsce wyposażone we wiaty, ławy, ubikację i przebieralnię. Najbliższe domy w odległości 300 m. Można stąd dojść do Olkiennik, które leżą 2 km od biwaku (należy trzymać się prawej strony mostu).

Dogodne miejsce, by zakończyć spływ i wrócić na Wigry. Powrót zajmuje jakieś dwie godziny.

Uwaga: Spływ można kontynuować Mereczanką (do ujścia Solczy są 2 km).

Mapy i przewodniki

Okolice Wilna, 1:100 000, Agencja "TD" 2012

Vilniaus Apylinkes, 1:130 000, Briedis 2006

WIG pas 31 słup 40 Olkieniki Wschód, 1:100 000, Wojskowy Instytut Geograficzny 1935

WIG pas 31 słup 41 Wielkie Soleczniki, 1:100 000, Wojskowy Instytut Geograficzny 1935

Do pobrania

Mapy WIG: Wielkie Soleczniki (300 dpi) (600 dpi) i Olkieniki Wschód (300 dpi) (600 dpi)

Plik kmz (do otwarcia w Google Earth).

Punkty gps: (dla urządzeń Garmin) - na odnośnik trzeba kliknąć prawym klawiszem myszy i pobrać plik.

Na podstawie spływów w latach 2013 i 2014 opracował Mateusz OFM.